REHBER

YKS Süreci: Sınava Son 1 Hafta Kala Neler Yapılmalı?

YKS'ye son haftada nasıl hazırlanmalı, motivasyonu yüksek tutmanın önemi ve etkili çalışma stratejileri.

Sudenaz Öztürk

18 Ağu 2023

Sınava hazırlık sürecinde aslında her öğrenci içten içe son haftanın nasıl geçeceğini merak eder. Neler yapması gerektiğini, neler yapmaması gerektiğini bilmek ister. Bu yazımızda sizi bu konuda aydınlatmaya çalışacağım. Son hafta neler yapmanız gerektiğinden, nasıl çalışılması gerekildiğinden, nelerin yapılmaması gerekildiğinden ve daha da fazlasından bahsedeceğim. Bu konular hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin!


YKS’ye Son Bir Hafta!

Son hafta daha çok tekrar ve psikolojik olarak hazırlanma haftasıdır.Son haftada odaklanmanız gereken şey kendi psikolojiniz ve bunu nasıl pozitif bir şekilde sınava hazırlayabilecek olacağınızdır. Dolayısıyla son hafta mümkün olduğunca sınavın çok güzel geçeceğini düşünün, beyin odaklandığı ve tekrarladığı şeyleri gerçekleştirmek üzerine yoğunlaşır. Bu yüzden eğer olumsuz düşünceleri sürekli aklınıza getirirseniz ve sürekli bunlara odaklanırsanız bunu gerçekleştirmeye daha çok yaklaşırsınız. 

YKS’ye son bir hafta kala stres yönetimi çok önemlidir çünkü kendi stresinizi kontrol edemezseniz bu stres istemeyeceğimiz durumlara yol açabilir. Bunlardan örnek verebileceğimiz stres kaynaklı hastalıklar olabilir. Bunların ortaya çıkması çok kolay olmasa da stresinizi olabildiğince kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Mümkünse sınava gireceğiniz yeri önceden görmeniz güzel olur ama bunu giriş yerleri açıkandığında çok geciktirmeden yapmanız daha iyi olur. Son zamanlarda sınav giriş yerleri hazırlanmaya başlanılacağından girip görmeniz mümkün olmayabilir. 


YKS'ye Son Bir Haftada Nasıl Çalışılır?

Son bir haftada YKS için planlı çalışmak çok önemlidir. Çünkü son haftanın, sınava az kalmış olmasının stresi bir anda her şeyi çalışmaya yeltenmenize sebep olabilir.

Özellikle MEB kitaplarını tekrarlarınız için kullanabilirsiniz, fen dersleri için fazlasıyla işinize yarayacaktır. Buna benzer olarak OGM’nin YKS hazırlığı için sunduğu konu özetlerini, konu anlatımlarını ve çok daha fazlasını programınıza dahil edebilirsiniz. 


Son Haftada Motivasyon

YKS’ye son haftada odaklanma diğer haftalardan daha da önemlidir. Sonuçta o kadar çalışmışsınız emek vermişsiniz ve bu bilgileri sınavda kullanacaksınız. Kendinizi bu psikolojiye güzelce hazırlamalısınız. Motive olmak için önceden çözdüğünüz ve iyi geçen denemelerinizi hatırlayabilirsiniz, meditasyon yapabilirsiniz, kişiyi motive edecek pek çok yol vardır. Kısacası sizi ne motive edecekse daha çok ona yoğunlaşmalısınız. 


Son Haftada Denemelerin Önemi

Çözeceğiniz denemelerde sınavda uygulayacağınız rutini birebir uygulayın. Böylece sınav anı için güzel bir prova yapmış olursunuz. Sabah 10’da masa başına oturup 10.15’te başlayacak şekilde ve denemeyi iki kurşun kalemle, bir silgi ve bir kalemtraşla çözecek şekilde yaparsanız kendinizi sınav anına hazırlamış olursunuz. 


Son Haftada Ne Yapılmamalı?

  • Sahip olduğunuz mindset, sınavla ilgili düşünceler çok önemli. Bu yüzden olumsuz düşüncelerden, sizi olumsuz düşüncelere sürükleyen faktörlerden olabildiğince uzak durmanızı öneriyorum. Ayrıca sosyal medyadan da kesinlikle uzak durulmalı. 

  • Moralinizi bozacak deneme ve kaynaklardan uzak durun. Özellikle sınava birkaç gün deneme çözülmemesi gerektiğini düşünüyorum fakat bu konuda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Ama şu bir gerçektir ki sizin sınavda başarılı olabileceğinize dair olumlu düşüncenizi azaltacak zor bir denemenin moralinizi bozmaktan başka bir etkisi olmayacaktır. Bu durum kaynaklar için de geçerlidir.

Umarım ki son bir hafta ile ilgili yazdığım bu yazı bir yol haritası oluşturmanızı sağlamıştır. Çok verimli bir hafta ve peşine mükemmel bir sınav gerçimeniz dileğiyle başarılar diliyorum, iyi çalışmalar! 

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri