REHBER

TYT Sosyal Nasıl Çalışılmalı

TYT sosyal derslerinde başarının sırları: Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Din için etkili çalışma taktikleri.

Barış Kaan Datlı

26 Ağu 2023

Özellikle sayısalcılar TYT sosyal çalışmak konusunda büyük sorunlar yaşıyor. Kendi YKS sürecimde bir sayısal öğrencisi olarak deneyimlediğim ve bana faydalı olan TYT sosyal çalışma yöntemlerini ders ders ayırarak bu yazımızda sizinle paylaşacağım.


Coğrafya

Sosyal bilimler testindeki en zor sorular coğrafyadan gelir. Ancak, "zor" terimini yanlış anlamayın, çünkü diğer sosyal bilimler dersleri genellikle sıfır bilgi ve sadece yorumlamayla çözülebilirken coğrafya için aynı şey söylenemez. Coğrafya, harita bilgisi ve temel bazı bilgileri bilmeyi gerektiren bir derstir.

Coğrafya çalışmaya sınava az bir zaman kala başlamak pek de doğru olmaz. Dolayısıyla benim önerim 12. sınıfın başından beri düzenli ama azar azar coğrafyaya başlamanız. Bu süre zarfında "Coğrafi Kodlar" ve "Coğrafya Cebinizde" gibi kaynakları takip edebilirsiniz.

Coğrafya dersinde en sık yaşanan sorun birçok bilgiyi ezberlemek zorunda kalmaktır. Bu yüzden çalışırken aldığınız kısa notları düzenli aralıklarda tekrar etmelisiniz. Toplu taşıma araçlarında, yatmadan önce, boş bulduğunuz herhangi bir anda notlarınızı okuyarak bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Ezber yöntemlerine dair yazımızla ilgileniyorsanız okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 


Tarih

Ben 2021 YKS’de tarihten 1 yanlış yapan 2022 YKS’de ise tarihi fulleyen bir öğrenci olarak bu derse neredeyse hiç çalışmadım. Size tarihe hiç çalışmayın diye bir tavsiye vermiyorum. Ancak tarihe tüm sene çalışmanıza gerek yok. Genelde sınavdaki tarih sorularının 3 tanesi yorum 1 tanesi yorum ile karışık bilgi son soru direkt bilgi sorusu çıkıyor. Dolayısıyla en sınava bir ay kala tarihe bakmanız yeterli olacaktır. Beğendiğiniz bir YouTube kanalından TYT özetleri izlemeli ve özellikle son ay bolca tarih denemesini son ayda bolca çözmelisiniz. Yanlışlarınıza yoğunlaşmalı ve eğer yeni bir bilgi öğrendiyseniz bunu bir yere not edip notlarınızı ezberlemeye çalışmalısınız. Bu yöntemle tarihi son ayda halledebilir sene içindeki zamanınızı başka derslere ayırabilirsiniz.


Felsefe ve Din

Felsefe ve din için tarihte de olduğu gibi aylar öncesinden yoğun bir çalışmaya girmenize gerek yok. Yapmanız gereken sene boyunca çözdüğünüz denemelerdeki felsefe ve din yanlışlarınızın doğrusunu öğrenmek ve eğer yeni bir bilgi edindiyseniz bunu bir deftere not etmek. Not aldığınız blgileri sık sık tekrar etmeyi unutmayın. Örneğin ben “Allah’ın sıfatları” konusunu denemelerde yaptığım yanlışları not ederek ve aldığım notları çalışarak halletmiştim. Felsefe için akımları da aynı şekilde halletmiştim. Bu nedenle bol bol deneme çözmeniz ve bunları doğru analiz etmeniz çok önemli. 

Son olarak sosyal çalışmalarınızda Apotemi’nin sosyal özet kitabını kullanabilirsiniz. Siz de eğer soru kaçırma ihtimalinizi düşürmek istiyorsanız bu kitabı Kant Akademi ekibi olarak şiddetle öneriyoruz. Sosyal dersi korkulması gereken bir ders değil. Sadece belli başlı konuları ve sosyale doğru çalışmayı bilmeniz gerek. TYT sosyal netlerinizin 15 olması dileğiyle. :)

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri