REHBER

Türk Alman Üniversitesi

Türk Alman Üniversitesi tanıtımı ve önceden bilmeniz gereken her şey.

Barış Kaan Datlı

4 Kas 2023

Türk-Alman Üniversitesi: İki Kültürün Eğitimde Buluşması

Eğitim dünyası, farklı ülkelerin kültürlerini ve eğitim sistemlerini bir araya getiren uluslararası üniversitelerle daha da zenginleşiyor. Türk-Alman Üniversitesi de bu yenilikçi yaklaşımın örneklerinden biridir. Hem Türk hem de Alman eğitim anlayışını bünyesinde barındıran bu üniversite, öğrencilere benzersiz fırsatlar sunuyor. Yanlış anlaşılmalara yol açmamak için şöyle açıklamak gerekiyor. Üniversite derslerin programının tamamen Türkiye’deki gibi olmadığı Alman sistemi ile de ilerlediği Türk Alman Üniversitesinde diğer üniversitelerde zorunlu olarak bulunan bölümünüz ile alakalı olmasa da almak zorunda olduğunuz dersler (sayısalsanız sözel, sözelseniz sayısal) bulunmamaktadır. Bu da öğrencinin kendi bölümüne daha çok zaman ayırmasına ve zaman kaybetmemesine yardımcı olmaktadır. Bu şekilde ders programlarında genel olarak Alman sistemi kullanılması şu ana kadar başka hiçbir üniversitede olmamış çok büyük artılardan biridir. Peki, Türk-Alman Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Türk-Alman Üniversitesi Paralı mı?

Çok sık sorulan sorulardan biri olan bu sorunun sorulma sebebi Türk Alman Üniversitesinin özel üniversite sanılmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyim. Ancak devlet üniversitesi olan bu üniversitede ücretli değildir. Almanya ve Türkiye’nin kendi aralarında antlaşması ile kurulan bu üniversite hem Türkiye hem de Almanya tarafından destekli bir üniversitedir. Normalde para ile girilen ve Türk Alman öğrencilerinin hazırlık senesinde bölüme geçmek için girdiği TestDaF sınavına bile ücretsiz bir şekilde birkaç kere girme şansını yakalayabilen Türk Alman Üniversitesi öğrencileri bu üniversitede tamamen ücretsiz bir şekilde okuyorlar. 

Alman Lisesi Kontenjanı

Türkiye’de Alman liselerinde okumuş lise öğrencileri için ayrıca açılmış olan bu kontenjan bazı öğrencilere gerçekten çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Mesela 2022’de yapılan sınavdan sonra Alman lisesinden olmayan öğrencilere açılan bilgisayar mühendisliği kontenjanı ile üniversite 6.131’den sıralamasını kapatmışken Alman lisesinden olan öğrencilere ekstra olarak açtığı 10 kişilik kontenjan 22.882’den kapatmıştır. Bu da az önce de bahsedildiği gibi bu tarz liselerden olan birçok öğrenciye gerçekten çok büyük rahatlık sağlamaktadır. 

Türk-Alman Üniversitesi Mezunları Almanya'ya Gönderiyor mu?

Türk-Alman Üniversitesi, uluslararası alanda geçerli olan nitelikli bir eğitim verdiği için mezunlarını dünya genelinde birçok farklı kariyer fırsatına yönlendirme konusunda başarılıdır. Özellikle Almanya'da kariyer yapmak isteyen öğrencilere, Almanya'daki iş olanakları ve göçmenlik süreçleri konusunda rehberlik sağlar. Türk Alman Üniversitesinin sunduğu imkanlar arasında direkt Almanya’ya göndermek gibi bir şey olmasa da üniversitedeki her öğretmenin Alman ve Almanya’da okumuş Türk öğretmen olmasından kaynaklı siz Almanya’ya gitmek istediğinizde size rehberlik edebilecek yol gösterebilecek birçok öğretmeni bulabilirsiniz. Aynı zamanda Türk Alman öğrencilerinin birçoğunda Almanya hedefi olmasından kaynaklı birçok öğrenci kendi aralarında inanılmaz şekilde yardımlaşma fırsatı bulabilmektedir. 

Türk-Alman Üniversitesi Dersler Almanca mı?

Türk-Alman Üniversitesinin eğitim dili birçok bölüm için %100 Almancadır. Bazı bölümler için(Hukuk ve benzeri) %30 Almanca olsa da neredeyse diğer tüm bölümler için genel olarak eğitim %100 Almancadır. Hazırlık senesinden sonra zorunlu olarak İngilizce dersi de aldıran Türk Alman Üniversitesi 4-5 yıl sonunda 3 dile sahip multikültürel multilingual öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir. 


Türk-Alman Üniversitesi Hazırlık Sistemi Nasıl?

Üniversite, öğrencilere daha etkili bir eğitim deneyimi sunabilmek amacıyla özel bir hazırlık sistemi uygular. Bu sistem, öğrencilerin eğitim dili olan Almanca'yı daha iyi öğrenmelerine ve üniversite düzeyindeki derslere daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olur. 2 yıl boyunca bedava boyunca Almanca hazırlık alma imkanı sunan Türk Alman Üniversitesinde hazırlık senesinde kur sistemi bulunmaktadır. A1’den C1’e kadar olan bu sistemden her kur arası 2 ay bulunmaktadır. Hazırlık kadrosu genel olarak Alman akademisyenlerden veya Almanya’da doğmuş ve okumuş Türk-Alman akademisyenlerden oluştuğu için çok kaliteli ve verimli dil eğitimi verilmektedir. 1 sene içerisinde gerekli seviyeye gelmeyen öğrenciler için ikinci sene de eğitim vermeye devam edene Türk Alman Üniversitesinde 2 seneden fazla Almanca eğitimi verilmemektedir. 2 sene boyunca gerekli seviyeye gelememiş öğrenciler 2. senenin sonunda okuldan atılmaktadır.


TestDaF Sınavı

İlk hazırlık senesinde temmuz ayının başında yapılan bu sınavı geçmeyi başaranlar diğer sene bölüme geçmeye hak kazanırlar. Temmuz ayında sınavı geçemeyen öğrenciler için eylül ayında tekrar sınav vardır ve bu sınavı geçen öğrenciler aynı şekilde eylülün sonu ekimin başında başlayan bölüme geçmeye hak kazanırlar. Bu iki sınavı geçemeyen öğrenciler bir sonraki sene ocak, mayıs, temmuzda olacak olan sınavlara girme hakları bulunmaktadır . Normalde 215 euro ödeyerek katılabileceğiniz TestDaF sınavını Türk Alman kendi öğrencilerine ücretsiz bir şekilde sunar. 

TestDaF sınavı dört bölümden oluşmaktadır. LV(okuma), HV(dinleme), SA(yazma), MA(konuşma) olmak üzere her bölümden alınabilecek maksimum puan beştir. Yani toplamda 20 puan üzerinden puanınız hesaplanmaktadır ve bölüme geçmek için en az 12 puan (her bölümden en az 3 puan olacak şekilde) almanız gerekmektedir. Türk-Alman Üniversitesinin Sunduğu İmkanlar

Üniversite, öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimlerini desteklemek amacıyla çeşitli imkanlar sunar. Bu imkanlar arasında staj olanakları, uluslararası değişim programları ve kariyer danışmanlığı gibi hizmetler bulunur. Türkiye’de bulunan çoğu firmada staj yapabileceğiniz gibi aynı zamanda Alman şirketlerinde de staj yapma şansınız bulunmaktadır. Mercedes-Benz, BMW, Bosch gibi birçok Alman şirketinde normalde öğrencilerin staj yapma ihtimalinin çok düşük olduğu şirketlerde; okulun, profesörlerin yaptığı referans sayesinde, Alman kültürünü tanıyor olmanız nedeniyle ve Almanca, İngilizce biliyor olmanız nedeniyle burada staj yapma ihtimaliniz çok ama çok yükseliyor. 


Mevlana Değişim Programı ve Çift Diploma Programı

Türk-Alman Üniversitesi, öğrencilerine uluslararası deneyimler sunmada öncüdür. MEVLANA programı sayesinde öğrenciler, yurtdışındaki üniversitelerde eğitim alma fırsatı elde ederler. Ayrıca, "Çift Diploma" programı ile öğrenciler, hem Türk-Alman Üniversitesi hem de bir Alman üniversitesinden diploma alma şansına sahiptirler.


Mevlana Değişim Programı:

Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü ile Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında iş birliği protokolü imzalandı. İş birliği ile İktisat Bölümü öğrencilerinin Almanya’nın en köklü üniversitelerinden birinde bir sene öğrenim görmelerinin yanı sıra, dil becerilerini geliştirmeleri ve Alman kültürünü yakından tanıyabilmeleri için önemli bir fırsat oluşturması planlanıyor. 

1502 yılında kurulan Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg, Almanya’nın en köklü eğitim kurumlarından birisi olmasının yanı sıra,  QS Dünya Üniversite Sıralamalarında (2021) en iyi 500 üniversite içerisinde yer almaktadır. 

Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenciler Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg’de iki yarıyıl boyunca (toplam 10 ay) burslu öğrenim görme hakkına sahiptir. Güz 2021 döneminde altı, Güz 2022'de ise beş İktisat Bölümü öğrencisi değişim programı kapsamında Martin-Luther Üniversitesinde öğrenim görmeye başlamıştır.


Çift Diploma Programı:

Çift Diploma Programı Türk Alman Üniversitesi öğrencilerine üçüncü yıllarında (5. ve 6. dönemleri boyunca) Almanya’da anlaşmalı olduğu bir üniversite burslu bir şekilde okuyup 2 diploma ile (Türk Alman Üniversitesi ve anlaşmalı olunan üniversite olmak üzere 2 tane) mezun olma şansı sunmaktadır. 

İlgili protokolde belirtilen şartları sağlayan öğrenciler arasından TAÜ Seçim Komisyonu tarafından seçilen öğrenciler, programı başarı ile tamamlamaya ilişkin koşulları ve TAÜ’nün mezuniyete ilişkin şartlarını yerine getirmeleri durumunda bu programın sunulduğu alanlarda (bölümlerde) biri TAÜ, diğeri anlaşmalı olunan Alman üniversitesi olmak üzere iki adet ayrı ve birbirinden bağımsız çoklu nitelikte lisans diploması (çift diploma) almaya hak kazanırlar. Söz konusu programa katılan öğrenciler, çift diploma sahibi olma imkânının yanı sıra Almanya’da alacakları eğitim süresince gerek Alman eğitim sistemini gerekse Alman kültürünü yaşayarak tanıma fırsatına da sahip olurlar.  Bunların yanı sıra programa katılan öğrenciler, anlaşmalı olunan Alman üniversitesinin şirketler ile olan networkünü kullanarak ya da Almanya’da bulunmanın avantajından yararlanarak Almanya’da kendileri için staj yeri arayıp yurt dışında staj yapma imkânı bulabilirler.  

Çift diploma programı kapsamında Bielefeld anlaşmalı olunan Alman üniversitesinin programları öğrencileri de TAÜ’de öğrenim görebilme ve çift diploma sahibi olabilme imkânına sahiptirler. TAÜ öğrencilerine antlaşmalı olunan Alman üniversitesinde öğrenim görecekleri dönem için DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst - Alman Akademik Değişim Servisi) ve YÖK (Yükseköğretim Kurulu) burs da sağlamaktadır.

Ulaşım ve Konaklama

Yazının bu kısmına kadar üniversitenin sunduğu gerçekten çok büyük avantajlarından ve artılarından konuştuk. Yazının bu kısmında artık dezavantaj ve büyük eksilerine geçmeye başlayabiliriz. Türk Alman Üniversitesinin en büyük iki eksisi ulaşım ve konaklamadır. Üniversitede yurt bulunmaktadır ancak bu yurt hizmeti yalnızca hazırlık senesindeki öğrencilere ve yalnızca kız öğrencilere sunulmaktadır. Erkekler için yurtta kalma imkanı yoktur. Genel olarak ilk sene İstanbul dışında olan her kız öğrenciye yurt çıkmaktadır. Yeni yurtların yapılıyor olduğu ve kapasitesinin artacağının söylemesine rağmen ne zaman olacağı belli değildir. Peki erkek öğrenciler ve hazırlık senesinden sonra kız öğrenciler nerede ve nasıl konaklayabilir.

Tabii ki KYK yurtları yakınlarda bulunduğu için buralar size çıkarsa tercihinizi bu yurtlarda da kullanabilirsiniz. Ancak en sık tercih edilen yöntemlerden biri Türk Alman öğrencileri arasında özel yurtlardır. Yakınlarda bulunan özel yurtları inceleyebilir ve size en uygun olduğunu düşündüğünüze gidebilirsiniz. Ancak son zamanlarda fiyatlarda olan inanılmaz zamlar nedeniyle öğrenciler eve çıkmayı tercih edebiliyor. İlk sene yapılan arkadaşlıklardan sonra öğrenciler beraber (3-4 kişi) eve çıkmayı tercih edebiliyorlar. Türk Alman Üniversitesi İstanbul’un Beykoz kısmında bulunduğu için genel olarak öğrenciler buraya yakın yerleri tercih etmeye çalışıyorlar. En yakın ve en sık tercih edilen yer Beykoz’un Kavacık kısmıdır. Eve çıkmayı planlıyorsanız buraya ve çevresine bakabilirsiniz. Arkadaş ile eve çıkmak yerine direkt 1 oda tutma yönteminin de olduğunu ekleyebiliriz. Yani ev veya dairede bulunan bir odayı kiralayarak daha ucuza daha uyguna kalabilirsiniz. Almanya’da okuyan öğrencilerin de çok sık olarak kullandığı bu yöntemi(WG/Wohngemeinschaft) İstanbul’daki kiracılar da kullanmaktadır. 

Ulaşım olarak da öğrencilerin sıkıntı çektiği söylenebilir. Kavacık’tan kalkan üniversitenin kendi otobüsü olan 15TA Kavacık’tan üniversiteye 15-20 dakika içerisinde getiriyor. Ancak çok sık kalkmayan bu otobüs yerine başka otobüsleri tercih edecek olursanız (15TA dışındaki birkaç otobüs) bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabiliyor. Metro veya buna benzer başka bir ulaşım sistemi olmadığı için ulaşım öğrencilerin sürekli sıkıntı çektiği bir kısımdır. 


Kampüs

Ne kadar uzakta da olsa ulaşımı zor da olsa Türk Alman Üniversitesinin kampüsü orta seviyede büyüklükte yeşillikler ile kaplı, gerçekten çok estetik görülen, çok şık bir kampüse sahiptir. Ne yazık ki kampüsün konumundan dolayı içerisinde pek fazla etkinlik yapılamamaktadır. Yani kampüsün sunduğu potansiyel tam olarak kullanılmamaktadır. Ancak bütün bunlara rağmen şık tasarımı, bol yeşilliği ve sunduğu inanılmaz manzarası ile gerçekten güzel bir görüntü sunan bir kampüs olduğu söylenebilir. Kant Akademi instagram sayfasındaki videolar kısmından üniversite ile ilgili görüntülere ulaşabilirsiniz.  

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri