REHBER

Sınav Sırasında Gevşeme Egzersizleri

Sınav stresine karşı hızlı gevşeme egzersizleri.

Sudenaz Öztürk

18 Ağu 2023

Sınav anlarında stresinizi kontrol altına alabilmek için bazı pratikler hayat kurtarabiliyor. Girdiğiniz sınavlarda yaşadığınız stresli anları kontrol edebilmek için size bazı gevşeme egzersizleri önermek istiyorum. Gerçek sınavdan önce denemeniz önemlidir çünkü her teknik herkes için işe yaramayabilir. Size yardımcı olan bir teknik bulana kadar denemeye devam edebilirsiniz.


  • Derin Nefes Almak

Burun deliklerinizden derin bir nefes alın, birkaç saniye tutun ve sonra yavaşça ağzınızdan verin. Bunu birkaç kez tekrarlayın.


  • Omuz ve Boyun Esnetmek

Otuduğunuz yerde omuzlarınızı yukarııya kaldırın, ardından geriye doğru çekin. 

Başınızı sağa ve sola esnetin.


  • El ve Parmak Gevşetmek

Ellerinizi masanın üzerine koyun ve gerip gevşetin, parmaklarınızı sıkın ve gevşetin. Bu hareket ellerinizdeki gerginliği azaltır.


  • Göz Egzersizleri

Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınızı hafifiçe olacak şekilde sıkın. Sonra gözlerinizi açın ve bu hareketi birkaç kez tekrarlayın. Gözlerinizi yormamaya dikkat edin.


  • Nefes Süresi Saymak

Derin nefes alırken nefes alma ve verme sürelerinize odaklanın. Örneğin: 5 saniye nefes alıp, 3 saniye içinizde tutup, 5 saniyede nefesi dışarı vermeye odaklanın. Bu, dikkatinizi stresten uzaklaştırır.


  • Rahatlatıcı Bir Mekanı Hayal Etmek

Gözlerinizi kapatın ve sakin, huzurlu, mutlu olacağınız bir yer hayal edin. Ayaklarınızı hafifçe yere bastırarak ayak tabanlarınıza dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu hareket vücudunuzdaki enerjiyi dengeler ve sizi rahatlatır.

Fakat şunu unutmamalısınız ki gerçekten ihtiyacınız olmadıkça bu tip egzersizleri yapmanız birkaç dakikayı geçmemelidir. Sınav esnasında zaman kaybına sebep olmaması gerekiyor. 

Bu hareketlerdeki temel amaç sizi daha sakin bir zihin konumuna getirmektir. Amacın bu olduğunu unutmadan bu hareketleri uygulayabilirsiniz. Diliyorum ki sizin için rahat geçen bir YKS süreci olur! İyi çalışmalar :) 

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri