ÜNİVERSİTE

İstanbul Medipol Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi: Eğitimde Çeşitlilik ve Başarı

Yasemin Ekmiş

18 Kas 2023

university
İstanbul Medipol Üniversitesi, geniş kampüsleri, çok kültürlü atmosferi, hazırlık sistemi, araştırma imkanları ve derece bursları ile öne çıkan bir üniversite.


İstanbul Medipol Üniversitesi: O Kadar Devlet Üniversitesi Varken Vakıflar Niye..?

Türkiye Cumhuriyetinin en iyi üniversitesinin hangisi olduğu sorusu beraberinde her zaman büyük tartışmalar getirmiştir. Ülkemizde bir çok iyi üniversite olduğundan olsa gerek, o kadar çeşitlenmiş ki cevaplar, şehirden şehire değişmekle de kalmayıp tek bir şehrin içinde bile cevaplara ayrılmış; dallanıp budaklanmış. Durum böyleyken bir öğrencinin devletin birbirinden nitelikli üniversiteleri arasında seçim yapmak varken vakıf üniversitelerine yönelmesi toplumun büyük bir kesimi tarafından çeşitli sorular, fikirler, hatta ve hatta burun kıvırma şeklinde tepkilerle sorgulanabilir. İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan öğrencilerden biri olarak ben de bu tepkilerle sıklıkla karşılaştım , en sık karşılaştığım sorular hakkında detaylı cevap üretmek için de fazlaca vaktim oldu. Aklınıza takılabileceğini düşündüğüm belli başlı sorulara bir göz atıp Medipol Üniversitesi hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Lütfen okumaya devam edin.


Kampüs ve Okul Çevresi

İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Güney, Kavacık Kuzey ve Haliç olmak üzere üç kampüsten ve çeşitli semtlere dağıtılmış hastanelerden oluşur. Bölümlerin çoğu Kavacık Güney kampüsünde eğitim alsalar da diğer bütün kampüslerin de Güney’e yarışabilecek bir donanıma sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Biz yazımızda benim de okumakta olduğum Kavacık Güney kampüsü üzerinde duracağız.

Özellikle İstanbul’un yabancısı olanlar tarafından Anadolu yakasında olduğu için sanki İstanbul’a uzakmış gibi görülse de 2. Köprünün ayağının hemen dibinde olan Kavacık’ta ulaşım metronun yokluğuna rağmen fazlasıyla kolay. Otobüs konusunda sıkıntı çekmeyeceğinize ve istediğiniz her yere ulaşabileceğiniz konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Kampüsün içerisi ise 2023 yılı yaz tatilinde tamamlanan bahçe inşaatından sonra tamamen hizmet vermeye hazır ve apartman üniversitesi olmadığını kanıtlayacak kadar donanımlı halde. Aynı zamanda binanın içerisinde çeşitli kafeler, kırtasiye, market gibi çeşitli yerler de bulunmakta. Kahvenizi alıp kampüs bahçesinde oturma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz. Üstelik bunu yaparken binaların arasında değil, kalabalıktan uzak Beykoz’un nispeten sessizliği ve yeşillikler arasında olacaksınız.


Hazırlık Sistemi

Medipol Üniversitesi Dil Okulu Kavacık Güney kampüsünde yer almaktadır. Eğer hazırlık gerektiren bir bölümde okumayı tercih ettiyseniz, senenin başında akademik takvim ile belirlenen günde muafiyet sınavına girmeyi tercih edebilirsiniz. Okuma, dinleme, grammer, kelime bilgisi ve yazma kısımlarından oluşan bu sınavda başarılı olamadıysanız ve geçerli olan belgelerden hiçbirine sahip değilseniz ( IELTS, TOEFL vb. ) lütfen üzülmeyin çünkü Medipol Dil Okulu öğrencilerin bölümlerine ve kendi kişisel dil bilgilerine göre karakterize olmuş yüksek kalitede çağdaş bir dil eğitimi sunmakta. Bölümünüz hakkındaki terimlere aşına olmakla kalmayacak, alanında uzman hocalar tarafından birebir değerlendirilerek günümüz dünyasında bir insanda belki de en çok olması gereken özelliklerden olan İngilizce konuşabilme konusunda fazlasıyla ilerleyeceksiniz. Hazırlığı dönem ortasında yapılan bir sınav ile yarım döneme indirebildiğiniz gibi kişisel sebeplerden dolayı kalmanız durumunda ise iki yıl daha tekrar deneme şansına sahip oluyorsunuz.


İstanbul Medipol Üniversitesinin Sunduğu İmkanlar

Her üniversite öğrencilerini kendi çapında destekleyip yukarıya taşımak ister elbette. Çoğunlukla alanında uzman araştırmacı hocalardan oluşan kadrosuyla Medipol de bilim insanı yetiştirme konusunda öğrencilere çeşitli fırsatlar ve imkanlar sunmakta. Birinci yıllarından itibaren her öğrenci uzman öğretim görevlilerinin tecrübelerinden faydalanabilecekleri araştırma projelerine dahil edilirler. Ayrıca akademik hayatında öğrenciye rehber edebilmesi için her öğrencinin kendine özel bir danışmanı bulunur, öğrenciler danışmanları ile istedikleri sıklıkta görüşme konusunda serbest bırakılmıştır. Aynı zaman Medipol, kayıtlı olduğu lisan programlarını başarı ile yürüten öğrencilere çeşitli çift anadal ve yandal imkanları da sunmaktadır.

Tabii ki Erasmus programı da üniversitemiz bünyesinde aktif olarak yürütülmektedir. Anlaşmalı olduğumuz otuzu aşkın ülke içerisinde eğitim alabilir, staj yapabilirsiniz ve elbette gittiğiniz ülkedeki üniversiteye hiçbir eğitim ücreti de ödemek zorunda değilsiniz. Bireysel harcamalarınız için ise Erasmus hibesinden yararlanma hakkımız bulunmakta.


Çok Kültürlülük

Dünyada birçok farklı kalite sıralamasında yer almış üniversitemizde 180 farklı ülkeden 10 binden fazla uluslararası öğrenci eğitim görmekte. Uluslararası öğrencilerin lisans programlarına kabulleri olduğu gibi staj veya Erasmus gibi programlar ile de üniversitemizde bulunabiliyorlar. Farklı dil ve ırkların hiçbirine ayrımcılıkla yaklaşılmayan barış dolu bir topluluk yaratmayı amaçlıyor, düzenlediğimiz çeşitli kültürlerarası program ve eğlence ile bunu başarabiliyoruz da. İstanbul Medipol Üniversitesinde kimsi ırkı, dili ve dini gibi faktörlerle yargılanmayıp kendi akademik ve sosyal hayatına odaklanmaya çalışabiliyor.


Sabita ve Çalışma Şekli

Sabita ( Sağlık Bilim ve Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ) ya da geçen seneki adıyla Remer ( İstanbul Medipol Üniversitesi Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi ) ülkemizin en büyük araştırma laboratuvarlarından bir tanesi. Sabita bünyesinde sinir biliminden tutun genetik hastalıklara, covid araştırmalarından tutun aksolotlar üzerinde yapılan rejenerasyon çalışmalarına kadar birçok farklı alanda lisansüstü ve lisans düzeyinde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Laboratuvar imkanları gerçekten ufak çaplı bir blog yazısında yazılamayacak kadar detaylı. İleri mikroskopi laboratuvarları, hücre kültürü laboratuvarları, beyin araştırmaları laboratuvarları ve moleküler biyoloji laboratuvarları sadece örneklerden birkaç tanesi ama çıkarılabilecek kesin bir şey var ki Sabita, gerçekten de global anlamda öncü bir enstitü ve kapıları lisansüstü öğrencilere sonuna kadar açık olduğu gibi alanında uzman hocaları ve araştırma görevlileri ile beraber lisans öğrencilerinin de araştırmalara katılmasına ve TUBİTAK projeleri hazırlamasına imkan sağlıyor. Eğer kendinizi bilim insanı olarak geliştirmek istiyorsanız Medipol Üniversitesinden daha iyi bir yer inanın gelmiyor aklıma.


Derece Bursları

İstanbul Medipol üniversitesi yıllardır YKS sınavında birbirinden eşsiz dereceler yapmış öğrencileri bünyesine alabilme özelliği gösteriyor. Tabii ki bunda okulun sunduğu eşsiz lisans seviyesi laboratuvarları, akademisyen kadrosu, Sabita, akredite ve mavi diplomaya sahip oluşu gibi etkenler yadsınamaz ama okul aynı zamanda derece öğrencilerine verdiği burslarla da büyük bir artı kazanıyor tabii ki. Sitesinde her yıl güncellediği yedi ay süren nakit bursun yanı sıra yurt ve üç öğün gerek yemekhanede, gerekse okulun kafelerinde ücretsiz yemek hakkı tanıyor Medipol. Üstelik sınıf tekrar ederseniz okul için ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz, bursunuz korunmaya devam ediyor. Ve hayır, aklınıza takıldığına eminim, bu burslar sadece sayısal öğrencilerine özel değil. Herhangi bir daldan dereceye giren her öğrenci aynı haklara sahip olabiliyor.


İstanbul Medipol Üniversitesi hakkında daha sorulacak ve üzerinde konuşulacak birçok şey var elbette ama orada okuyan bir öğrenci olarak tercih döneminde benim en çok üzerinde durduğum meseleler bunlardı. Türkiye Cumhuriyeti’nin en iyi üniversitesi hangisi bilmiyorum ama ben bulunduğum yerden memnun olduğumu söyleyebilirim. Medipol size kendinizi desteklenmiş hissettirirken ilerlemek için sınırlarınızı zorlatan okullardan bir tanesi. Eğer sizin de aklınıza bir seçenek olarak eklendiyse okulun kendi internet sitelerini ziyaret edebilir ya da tercih günlerinde Kavacık Güney Kampüsü başta olmak üzere kampüslerimizi ziyaret edip orada bulunan hocalar ve öğrencilerle sohbet edip detaylı bilgi alabilirsiniz.


Bir sonraki yazıya kadar, hepiniz kendinize iyi bakın.

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri