REHBER

Eskişehir’de Öğrenci Olmak

Eskişehir’de öğrenci olmak ve bu şehre dair önceden bilmeniz gerekenler

Barış Kaan Datlı

4 Kas 2023

Üniversite hayatı gençler için hem eğitim hem de kişisel gelişim açısından heyecan verici bir dönemdir. Bu süre zarfında seçilen şehir öğrencinin deneyimini büyük ölçüde etkileyebilir. Eskişehir, Türkiye'nin öğrenci dostu şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kültürel zenginliği ve eğitim olanakları nedeniyle Eskişehir, öğrenciler için ideal bir konaklama imkanı sunmaktadır.


Eskişehir Öğrenci İçin Uygun Bir Şehir Mi?

Eskişehir öğrenci dostu bir şehir olarak biliniyor. Öğrenciler kent nüfusunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Az nüfusunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturduğundan öğrenciler için oldukça uygun ve öğrenci şehri olduğu söylenebilir. Bu da şehrin genç ve dinamik bir atmosfere sahip olduğu anlamına geliyor. Eskişehir öğrencilerin maddi açıdan rahat yaşayabilecekleri bir mali yapıya sahiptir. Uygun kira fiyatları da gençler için bir diğer cazip faktör. Üniversiteler de konut kredisi konusunda güzel fırsatlar sunsa da öğrenciler bu şehirde oldukça uygun kira fiyatları sayesinde ister tek başlarına ister birkaç arkadaşlarıyla evde yaşayabiliyorlar. Ayrıca genel olarak sorunsuz çalışan toplu taşıma sistemi sayesinde öğrenciler şehir içinde bir yerden bir yere çok kolay  ve ucuz bir şekilde hareket edebiliyorlar.


Eskişehir'i Öğrenci Şehri Yapan Nedenler Nelerdir?

Eskişehir'in öğrenci şehri olarak anılmasının pek çok nedeni vardır. Şehir, üç büyük üniversiteye ev sahipliği yapar: Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi. Bu üniversiteler, farklı alanlarda geniş bir eğitim yelpazesi sunar. Ayrıca Eskişehir, öğrencilere kültürel etkinlikler ve sosyal yaşam açısından da zengin seçenekler sunar.


Eskişehir Eğitim Şehri Mi?

Eskişehir'in eğitim potansiyeli de oldukça fazla. Anadolu Üniversitesi Türkiye'nin önde gelen uzaktan eğitim üniversitelerinden biridir. Eskişehir Teknik Üniversitesi ise güçlü bir mühendislik ve teknoloji eğitimi sunuyor. Modern kampüsler öğrencilere iyi bir öğrenme ortamı sunar. Özellikle Anadolu Üniversitesi oldukça geniş bir kampüse sahip olup, Eskişehir Üniversitesi öğrencilerine dolu dolu bir kampüs yaşamı sunabilmektedir. Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi de geniş, yeşil ve güzel kampüsleri ile öne çıkmayı başardı. Bünyesinde barındırdığı birçok firma sayesinde öğrencilere staj imkânı sunulmaktadır. Aynı şekilde üniversiteler de köklü üniversitelerdir, dolayısıyla öğrencilerin fiziki donanımlarını olabildiğince iyi bir şekilde karşılayacak donanıma sahiptirler.


Eskişehir'deki Üniversiteler


Eskişehir, üç büyük üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır:

1)Osmangazi Üniversitesi

2)Anadolu Üniversitesi

3)Eskişehir Teknik Üniversitesi

Bu üniversiteler çeşitli fakülteleri ve bölümleri bünyesinde barındırarak geniş bir akademik yelpaze sunar. Bu üniversiteler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için var olan blog yazılarımızı inceleyebilir veya gelecek blog yazılarını bekleyebilirsiniz. 

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir, tarih ve doğanın harmanlandığı bir şehirdir. Kentin en ünlü simgelerinden biri Porsuk Çayı'dır. Çayın etrafında yer alan Adalar Bölgesi, yemyeşil alanlarıyla öğrencilerin dinlenip vakit geçirebileceği bir mekandır. Ayrıca Lületaşı Müzesi, Eskişehir'in yeraltı zenginliğini sergileyen önemli bir noktadır. Kısa kısa bazı yerlerden bahsetmemiz gerekirse:

Porsuk Çayı ve Adalar: Şehrin kalbinden akan Porsuki deresi, çevredeki adalara bağlanarak doğal güzellikler sunmaktadır. Burada nehir kenarındaki kafelerde yürüyüş yapabilir ve eğlenebilirsiniz. 

Odunpazarı Mahallesi: Eskişehir'in tarihi yapısını en iyi yansıtan ilçelerden biri olan Odunpazarı, tarihi evleri, dar sokakları ve el sanatları atölyeleriyle ziyaretçilerini etkiliyor. 

Lületaşı Müzesi: Eskişehir ünlü lületaşı ile tanınır. Lületaşı Müzesi'nde bu özel taşın işlenmesini ve kullanımını anlatan bir koleksiyon bulunmaktadır. 

Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı (Bilim Deney Merkezi): Çocuklara ve öğrencilere özel olarak tasarlanmış, interaktif deney ve etkinliklerin sunulduğu bilim ve eğlence merkezidir. 

Eskişehir Havacılık Müzesi: Tarihi uçak ve ekipmanların sergilendiği müze, havacılık meraklıları için keyifli bir ziyaret noktasıdır. 

Sazova Park: Geniş bir yeşil alan olan Sazova Park, göletleri, muhteşem binaları ve temalı bahçeleri ile ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir mekandır. 

Eskişehir Atatürk Caddesi: Şehrin ana caddesi olan Atatürk Caddesi alışveriş merkezleri, restoran ve kafelerle doludur. 

Eti Arkeoloji Müzesi: Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir'in tarihine dair daha fazla bilgi edinmek isteyenler için  önemli bir kaynak.


Eskişehir'de Öğrenci Mekanları

Eskişehir öğrencilere pek çok imkan sunuyor. Odunpazarı ilçesi tarihi yapısıyla dikkat çekse de Espark/Özdilek/Vega alışveriş merkezleri ve Kanatlı AVM gibi yerler öğrencilerin alışveriş ve eğlence ihtiyaçlarına hizmet ediyor. Eskisehir Porsuk Çayı, Eskisehir Çarşısı'nın içinden geçmekte olup etrafı kafe ve eğlence merkezleriyle çevrilidir. Her ne kadar ilk bakışta "Venedik" imajı yaratsa da küçüklüğü ve çeşitli sebeplerden dolayı Venedik kadar muhteşem bir manzara sunamayacağı açıktır. Ama tıpkı Venedik'te olduğu gibi burada da kano yapmak gibi yapılabilecek tatlı şeyler var. Öğrenciler genellikle çarşıda vakit geçirseler de elbette farklı yerlerde çok farklı güzellikler var. Öğrencilerin yeşil alan bulabileceği gerçekten büyük bir park olan "Kanlıkavak Parkı" harika manzarası ve içinden geçen Porsuki deresi ve  oturabileceğiniz yeşilliklerle öne çıkıyor. Pek çok kolej ve üniversite  öğrencisinin uğrak noktası olan bu mekana mutlaka göz atmanızı öneririz.


Eskişehir'de Öğrenci Hayatı

Eskişehir'de öğrenci hayatı renkli ve dinamiktir. Üniversitelerarası spor etkinlikleri, konserler ve festivaller gibi etkinlikler öğrencilere çeşitli deneyimler sunmaktadır. Birçok kez büyük festivallere ev sahipliği yapan Eskişehir, bundan sonra da festivallere ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Aynı zamanda çok yönlü ve devam eden konser fırsatlarıyla da öğrencileri memnun ediyor. Ayrıca öğrenci kulüpleri ve toplulukları öğrencilerin ilgi alanlarına göre sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Mevcut üniversiteler uzun yıllardan beri var olan köklü üniversiteler olduğundan, orada düzenlenen öğrenci kulüpleri de köklüdür ve güzel etkinliklerin gerçekleşebileceği bir şehir olan Eskişehir,  öğrencilere üniversiteyi yaşatma potansiyeline sahip bir şehirdir.


Sonuç olarak, Eskişehir hem eğitim hem de yaşam kalitesi açısından öğrenciler için cazip bir şehirdir. Kültürel zenginlikleri, sosyal etkinlikleri ve ekonomik olanaklarıyla öğrencilere unutulmaz bir üniversite deneyimi sunar. Buna benzer ve daha farklı konularda bilgi ve rehberlik için Kant Akademi adresini ziyaret edebilirsiniz.

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri