REHBER

12. Sınıflar İçin 15 Tatil

Ara Tatil ve 15 Tatil Stratejileri: YKS Hazırlığında Etkili Kullanım

Barış Kaan Datlı

7 Kas 2023

semester

12. Sınıf İçin 15 Tatil

12. sınıf YKS öğrencilerinin dikkat etmesi gereken kritik yerlerden birisi de ara tatiller ve 15 tatildir. Çoğu 12. sınıf öğrencisinin okulun yanında ek olarak özel derse veya dershane gibi yerlere gitmesinden kaynaklı masanın başında kendi çalışmalarıyla uğraşmaya gün içerisinde çok zamanı kalmıyor. Bu nedenle bir haftalık ara tatiller ve 15 tatillerde evdeki çalışmalarına ciddi zaman ayırmaları gerekmektedir.

Bazı öğrenciler bu tatil zamanlarını gerçekten tatil olarak düşünmekte ve çalışmalarına yoğunluk vermek yerine çalışmalarını boşlamaktadır ki bu YKS süreci boyunca yapılacak büyük hatalardan birisi olmaktadır. 

Günün büyük bir kısmında ev veya kütüphane gibi uzun saatler boyunca ders çalışmanıza uygun bir yerde olmanız daha uygun olacaktır ve periyotlar ile beraber günde sekiz saat altına düşmeden çalışmaya çalışmanız gerekmektedir. Bu tatiller kendinizi en hızlı ve en iyi şekilde geliştirebilme potansiyelini içinde bulundurmaktadır. Periyotları en iyi nasıl ayarlayabileceğinizi “İdeal Mola Nasıl Olmalı” başlıklı blog yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.


15 tatile kadar genel olarak çoğu öğrenci TYT ile ilgili konuları bitirdiği için bu 2 haftayı denemeler ile donatabilirsiniz. Özellikle TYT Genel denemelerini iki günde bir gibi bir sıklıkta uygulayarak kondisyon artışı sağlayabilirsiniz. 120 soru çözmeye alışabilir ve 2 saat 45 dakika boyunca masada oturmaya kendi bünyenizi alıştırabilirsiniz. Aralara sürekli TYT Türkçe ve Matematik bölüm denemeleri koyabilir özellikle bu dersler için bol bol bölüm denemesi çözebilirsiniz. Çalışmalarınızın sonlarına TYT Fen ve Sosyal bölüm denemeleri koyabilir, günü kapatmadan önce son denemelerinizi çözebilirsiniz. 


Bazı öğrenciler konularda çeşitli nedenlerden dolayı konularda geri kalmış olabilir ve bu tatiller bu araları bu açıkları kapatmak için harika bir şans. Geri kalınan dersler için küçük küçük kamplara girebilirsiniz ve bu açıkları bu kamplar sayesinde çok hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. 


Kendi sürecimden örnek vermek gerekirse AYT Matematik için kendi senemde şöyle bir yol izledim. Sınava son 2 ay kala bir ara tatil zamanında AYT Matematik Orijinal Matematik Soru Bankasını çözdüm. Kendime kamp gibi bir sistem uyguladığımı söyleyebilirim. İki haftada bitirmek için kitabın sayfa sayısını 14 güne böldüm ve her gün o kadar sayfa soru çözdüm. Bu şekilde tüm konuları son bir kez taramış oldum ve iki hafta boyunca nerede, ne şekilde ve ne büyüklükte bilgi eksiklerim kalmış bunu öğrenmiş oldum. Kalan zamanda ise bu bilgi eksiklerine yönelik çalışmalar yaptım. Tabii ki herkese 14 günde Orijinal Matematik gibi bir kitabı bitirmelerini söylemiyorum veya önermiyorum. Bu herkese uygun bir sistem kesinlikle değil. Önemli olan bu tarz uzun süreli tatillerde bu şekilde kamplara girmenin önemini vurgulamak. 


Bu yazıda ara tatillerin ve 15 tatillerin önemini vurgulamaya çalışarak özellikle 12. sınıfta olan ve okula gitmeye devam eden YKS öğrencilerine tavsiyeler vermeye çalıştım. Umarım size yeni perspektifler yeni bakış açıları katabilmişimdir. Diğer yazılarımızı okumak için Kant Akademi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri