Our Services

REHBER

YKS Süreci ve Arkadaşlıklar

YKS Sürecindeki Arkadaşlıkların Çalışmaya Etkileri: Destekleyici veya Engelleyici Mi?

Sudenaz Öztürk

Nov 18, 2023

study

YKS Sürecindeki Arkadaşlıkların Çalışmaya Etkileri: Destekleyici veya Engelleyici Mi?


Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vakit çok eğlencelidir, peki arkadaşlarınız sınav sürecinizi nasıl etkiler?

 Üniversite yaşamının kapısını açan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), gençlerin geleceğini şekillendirmede önemli bir adımdır. Bu süreçte çevremizdeki insanların etkisi büyük rol oynuyor. Sınava hazırlık süreci boyunca arkadaşlarımız çalışmayı nasıl etkiliyor? Kötü bir arkadaşlığın sonuçları nelerdir? Bu yazımızda YKS sürecindeki arkadaşlıkların YKS sürecine etkileri hakkında konuşacağız. 


Sınav sürecinde arkadaşların etkisi: 

 Arkadaşlıkların YKS sürecine hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir. Destekleyici arkadaşlar motivasyon etkisi yaratarak ders çalışma motivasyonunu artırabilirler. Aynı zamanda çalışmaya karşı pozitif tavırla enerji veren arkadaşlar motivasyonunuzu arttırabilir.  


Kötü arkadaşlıkların sınav sürecine etkileri: 

 Sınav döneminde kötü bir arkadaşlık, konsantre olmayı zorlaştırabilir. Olumsuz düşünceler ve sürekli dikkatinizin dağılması sınav hazırlığınıza zarar verebilir. Arkadaş grubunun sınav kaygısını ve stresini artırması öğrenmeyi fazlasıyla olumsuz yönde etkileyerek çalışma motivasyonunuzun düşmesine sebep olabilir. Herkes bir yarış içindedir fakat bu yarış kişinin öznel bir sürecidir, bunu unutmazsak bizi manipüle etmeye çalışanların çabalarını boşa çıkarmış oluruz.


 Çalışma arkadaşı nedir, ne işe yarar? 

Bu konuyla ilgili bilgi almak için ilgili yazımızı okumayı unutmayın!

 - Motivasyon: Çalışma arkadaşlığı motive edici bir ortam yaratır, çalışma isteğinizi korumanızı sağlar.

 - Bilgi paylaşımı: Farklı bakış açıları ve bilgi paylaşımı öğrenme sürecini zenginleştirebilir, molalarınızda anlamadığınız noktalarını arkadaşlarınıza sorarak farklı bir bakış açısından bakabilirsiniz.

  - Zaman Yönetimi: Çalışma arkadaşlarınızla birlikte çalışma planları oluşturarak zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz. 

 - Destek ve paylaşım: Zor zamanlarda destek, sınav kaygısını azaltabilir ve moralinizi yükseltebilir. 


Destekleyici arkadaşlıklar motive edici bir ortam yaratırken kötü arkadaşlıklar odaklanmayı zorlaştırabilir. Çalışma arkadaşı birçok avantaj sunar: motive edici bir ortam, bilgi paylaşımı, zaman yönetimi ve duygusal destek. Sonuç olarak YKS sürecinde yapılan arkadaş seçimleri sınav başarısını önemli ölçüde etkileyebilmektedir.

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri