Our Services

ÜNİVERSİTE

Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi: Öğrenci Merkezli Bir Eğitim Deneyimi

Gonca Ulusoy

Nov 18, 2023

Yeditepe Üniversitesi: İstanbul’un göbeğindeki tek kampüs üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 1996 yılında kurulan, 26 Ağustos Yerleşkesi ismiyle bilinen Kayışdağı’nda büyüleyici bir kampüse sahip bir vakıf üniversitesi. Özellikle Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi ile öne çıkan Yeditepe üniversitesi, diş hekimliği bölümünde tavan puanla öğrenci alıyor ve diş hekimliği düşünen aday öğrencilerin bir numaralı tercihi oluyor. Peki, neden? 

–Türkiye’de sadece Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde sunulan öğrencinin 1.sınıftan itibaren Yeditepe’nin kendi Diş hastanesinde klinik gözlem yapabilmesi,

–Avrupa, ABD, Kanada, Rusya, Güney Amerika ve Uzak Doğu başta olmak üzere çeşitli ülkelerde 700’den fazla üniversite ile değişim programı sunması,

–Dünya’nın en büyük sağlık kurumları topluluğu olan Houston Methodist Global ile akademik işbirliği anlaşması imzalamış olması bu sebepler arasında gösterilebilir.


Yeditepe Üniversitesi özel mi vakıf mı? Ücretlendirme ve burs olanağı nasıl?

Yeditepe Üniversitesi bahsettiğimiz üzere İSTEK vakfına ait bir vakıf üniversitesi ve sanılanın aksine bir özel üniversite değil.

Ücretlendirmeler çoğu özel ve vakıf üniversitelerinden daha uygun ve burslar yüzdelik olarak sırasıyla 50 ve 100 şeklinde. Eğer İSTEK vakfı liselerinden mezunsanız yüzde 25 burs eklenmesi durumu söz konusu. (Örn: 50 burslusunuz ama istek vakfı mezunu olmanı sebebiyle bursunuz yüzde 75’e yükseltiliyor)

Ayrıca burs kazanmayı teşvik etmek amacıyla okulumuzda başarı bursu da mevcut. Üniversitedeki her senenizin sonunda sınıfınız içerisinde 1.ye yüzde 75, ikinciye yüzde 50 ve üçüncüye yüzde  25 burs ekleniyor.

Her sene fiyatı değişmekle beraber YKS sıralamanız ilk 20.000de ise okulun yurt ve yemekhanesinden ücretsiz yararlanabilme ve ekstradan cep harçlığı elde etme hakkına sahip oluyorsunuz.


Yeditepe Üniversitesi yurt dışına öğrenci yolluyor mu?

Fakülteden fakülteye ismi değişmekle beraber her fakültenin kendine has değişim programları bulunmakta. ERASMUS ortak değişim programı olup her fakültede yapılabilmekle birlikte Tıp fakültesi için Farabi değişim programına ve Diş Hekimliği Fakültesi için Bologna değişim programına katılabilirsiniz. Okulumuz halihazırda başvurularını yeditepe KION internet sitesinden aktif olarak yürütmektedir.


Yeditepe Üniversitesi’nde ulaşım ve konaklama

Yeditepe Üniversitesi’nin YKS’de ilk 20.000’e giren öğrencilerine yurt bursu sağladığını yazımızda belirtmiştik fakat bu yurtların yanı sıra okulumuzun kampüsü etrafında birçok öğrenci apartları ve rezidansları da bulunuyor. Ulaşım konusuna gelirsek, okulumuza her gün saat 08.00-08.30 ve akşam 17.30-18.30’da shuttle adı verilen otobüslerimiz İçerenköy-Dudullu M8 metro hattına ulaşım sağlıyor. Dilerseniz okulumuzdaki servislerle de konuşup servis aracılığıyla kampüsümüze gelebilirsiniz.


Neden Yeditepe Üniversitesi?

Bir Yeditepeli olarak bu soruyu yanıtlamadan geçemedim. Okulumuz bazı önyargılara maruz kalsa dahi Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olup köklü bir altyapıya sahip. Sağlık alanını tercih edecek aday öğrencilerimize Yeditepe’de Tıp okuyan bir öğrenci olarak 3 hastanemizin olmasının ve 4,5 ve 6.sınıflarda rotasyon için 11 hastaneyle daha yapılan anlaşmalar sonucu çokça hasta gözlemleyebileceğinizin ve eğitim kadromuzda olan 71 profesör, 25 doçent ve 40 doktor öğretim üyesine sahip olmasının ne kadar büyük bir avantaj olduğunu anlatamam açıkçası. Okulumuz TEPDAD tarafından Tıp fakültesini akredite program yapmış ve Tıp binamızın 0.katında OSCE adı verilen USMLE STEP 1-2 sınavlarına hazırlık için yapılan laboratuvarlara sahip, bilmeyenler için USMLE ABD’nin tıpta uzmanlık için girilmesi gerekilen bir sınav aslında bu.

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri