Our Services

ÜNİVERSİTE

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Tanıtımı

Boğaziçi Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri: Akademik Mükemmeliyet ve İş Dünyası Fırsatları

Sude Naz Demir

Nov 18, 2023

university

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün tanımı, iş fırsatları, maaş beklentisi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde okumanın avantajları hakkında bilgi sunan bir rehber.

Yönetim Bilişim Sistemleri: Sonsuz Fırsatlar

Yönetim Bilişim Sistemleri, günümüzde teknoloji üzerinden yürütülen iş dünyası için oldukça önemli bir role sahip lisans bölümü. Yönetim Bilişim Sistemleri okumayı seçmiş biri olarak, size bu alanı daha yakından tanıtmak isterim.


Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir?

Aslında adından bile ne olduğuna dair çıkarımlar yapabileceğimiz bir bölüm. Bu bölüm sizin bir işin hem yönetimin kısmını hem de bilişim yani yazılım kısmını aynı anda öğrenmenizi sağlayacak bir bölüm. Genel amacı iş süreçlerini teknolojiyi kullanarak iyileştirmek ve hedefi doğru belirleyip sonrasında hedefe ulaşmak için bilişim teknolojisinden yararlanmak.


Fırsatları ve Çok Yönlülüğü

Yönetim Bilişim Sistemlerinin en önemli özelliğinin çok yönlü olması olduğunu düşünüyorum. Bu bölümden mezun olunca finans, pazarlama, satış departmanlarında çalışabileceğiniz gibi veri analizi, programlama gibi daha teknik departmanlarda da çalışabilirsiniz. Çünkü bölüm size her iki konuda da yeterlilik sağlayacak bir programa sahip.


Maaş Beklentisi

Maaş beklentisi, birçok faktöre bağlı olarak değişebilmekte. Eğitim düzeyi, deneyim ve sektör de bu faktörlerden. Gelin şimdi bu faktörleri detaylıca inceleyelim.

  • Eğitim düzeyi: Yönetim bilişim sistemleri alanında lisans, yüksek lisans ve doktora yapanlar arasında daha üst düzey eğitim alanlar daha çok maaş talep edebilirler. Çünkü yüksek lisans ve doktora da bilginize bilgi katmanızı sağlayacak önemli etkenlerden.

  • Deneyim: Tabii ki her sektörde olduğu gibi yönetim bilişim sistemlerinde de daha çok deneyim daha çok maaş getirecektir. Bu konuda özellikle üniversite yıllarından başlayarak staj bulmanız, kendinizi geliştirebileceğiniz eğitimlere katılmanız sizi daha da ön plana çıkaracaktır.

  • Sektör: Hangi sektörde çalıştığınız da maaşınızı etkileyen faktörlerden olacaktır. Finans, teknoloji gibi alanlarda çalışanların maaş beklentisi farklıyken kamu sektöründe çalışanların maaş beklentisi farklı olacaktır.

Saydığım etkenlerin yanı sıra çalıştığınız ülke, bölge ve hatta şirket (şirketin büyüklüğü) bile maaşınızı etkileyecektir. Bu yüzden kariyer hedefinizi doğru seçmek de bu kısımda önemli olacak etkenlerden.


Geleceğin Mesleği Olabilir Mi?

Günümüzün sürekli değişen ve gelişen teknolojisinde iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilecek kişilerin önemi de artmakta. İşte bu noktada yönetim bilişim sistemi mezunları hem birden fazla disiplin hakkında bilgi sahibi oldukları için hem de özellikle sorunların çözülmesinde etkili olabildikleri için diğer bölüm mezunlarından daha çok öne çıkmaktalar.

Örnek verecek olursam, eminim ki siber güvenlik tabirini hepiniz günlük hayatınızda duymuşsunuzdur. Hem günümüz dünyasının hem de gelecek dünyanın en büyük problemlerinden biri olacak siber güvenliğin (özellikle verilerin korunması ve savunulması) yönetim bilişim sistemlerinin bir parçası olduğunu söylemezsem olmaz.

Gelecekteki daha birçok soruna cevap verebilecek bir bölüm olan yönetim bilişim sistemleri iş dünyasında ve teknoloji sektöründe geleceğin mesleklerinden biri olarak görülüyor. Ama tabii ki çoğu meslekte olduğu gibi bu meslekte de sürekli olarak güncel kalmak ve kendin geliştirmek önemli.


Boğaziçi Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri Okumak

Öncelikle kendi sınav sürecimde sıkça karşılaştığım bir soruya yanıt vererek başlamak istiyorum. Önceden Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda olan bu bölüm 2 yıllık mı?

Cevabımız tabii ki hayır. Yüksekokul adı geçtiği için çoğunluk bu bölümü 2 yıllık zannetse de aslında 4 yıllık bir lisans bölümü.


Peki bu bölümü neden Boğaziçi Üniversitesi’nde okumalıyız?

  • Boğaziçi Üniversitesi, başlı başına Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü de Boğaziçi Üniversitesi’nde okumanın bir sürü avantajı olacaktır. Detaylı bakacak olursak:

  • Akademisyen Kadrosu: Boğaziçi Üniversitesi akademik kadrosuyla da ünlü olan bir okul olduğu için, çok başarılı ve nitelikli akademisyenlerden ders alabilirsiniz.

  • Konum: İstanbul, tüm Türkiye için iş dünyasının ve teknolojinin merkezi olarak görüldüğünden İstanbul’da okuyacak olmanız da size çok farklı iş kapıları ve fırsatlar sunabilir.

  • İş Dünyasındaki Faydası: İşe alınırken hangi üniversiteden mezun olduğunuzun önemli bir etken olduğunu düşünürsek Boğaziçi Üniversitesi diplomanızın olması da işverenler için etkili olacaktır.

  • Yurtdışı İmkanları: Boğaziçi Üniversitesi, Exchange ve Erasmus imkanlarıyla da öne çıkan üniversitelerden. Lisans senenizde yurtdışına gitmeyi deneyimleyerek kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

  • Network İmkanı: Boğaziçi Üniversitesi’ne giren öğrenciler çoğunlukla derece yapıp giren ve hem akademik hem de iş hayatında başarılı olan kişiler olduğundan üniversite yıllarınızı böyle bir ortamda geçirmek sizi hem çok geliştirecek hem de iş hayatında farklı kapıların açılmasına olanak sağlayacaktır.

  • Kulüpler: Üniversitede okurken ilgi alanınızda olan hobi kulüplerine katılarak daha önce denemediğiniz şeyleri deneyimleme fırsatı bulabilir, aynı zamanda kariyer kulüpleriyle de iş hayatınıza katkı sağlayacak eğitimler alabilirsiniz.

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri