Our Services

REHBER

Motivasyon: Sınav Döneminde Motivasyon Nasıl Yüksek Tutulur?

Motivasyon: Sınav Döneminde Motivasyon Nasıl Yüksek Tutulur?

Sudenaz Öztürk

Dec 20, 2023

Sınava çalışma sürecindeki en önemli etmenlerden biri motivasyondur. Birçok bilimsel araştırma, motivasyon ve başarı arasında sağlam bir ilişki olduğunu göstermektedir. Motive olan bireyler, başarı elde etme olasılıklarını artırırken, düşük motivasyon düzeyi başarısız olma riskini yükseltir. Ne kadar önemli olsa da motivasyonumuzu korumak her zaman kolay olmayabilir. Yaşadığımız bir olumsuzluk o günkü planlarımızı aksatmamıza, yapacağımız işlerden yeterince verim alamamamıza sebep olabilmektedir. Bugün size motivasyonun ne olduğunu, motivasyonunuzu nasıl yüksek tutabileceğinizi ve daha fazlasını anlatacağız! Siz de sınav döneminizde motivasyon düşüklükleri yaşamamak istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz :) 


Motivasyon Nedir?

Motivasyon, hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir.

Motivasyon, davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel güçleri içerir. Motivasyon terimi sıklıkla bir kişinin bir şeyi neden yaptığını açıklamak için kullanılır. Genel bir ifade ile bir veya birden çok insanı, belirli bir amaca doğru devamlı şekilde harekete geçirmek için yapılan çabaların toplamıdır. Eylemlerinin arkasındaki itici güçtür.

Motivasyonun önemi ise ders çalışma için çok büyüktür. Hem ders çalışmaya başlamak için hem de ders çalışma sürecini iyi bir şekilde sürdürüp maksimum verimi almak için. 


Sınav Stresi ve Motivasyon

Sınava çalışma sürecinde yaşanan stres ve kaygı motivasyon düşüklüğüne sebep olmaktadır. Ancak sınav stresi ve motivasyon arasında karmaşık bir ilişki vardır. Motive olmak başarılı olma isteği ve emek verme arzusudur. Öğrenciler yeterli bir motivasyon düzeyine sahip olduklarında sınav stresiyle daha iyi başa çıkabilir ve yaşadığı stresi pozitif bir etkene çevirebilirler. Tam tersi bir durumda yani motivasyonun düşmesi durumunda öğrenci verimsiz çalışma alışkanlıkları edinebilir. Hatta öğrencinin sınava ve dolayısıyla istediği başarıyı elde etmeye karşı olan arzusu azalabilir. 


Motivasyon ve Başarı İlişkisi

Ders çalışma konusunda istekli ve motive bireylerin daha başarılı olduklarını hepimiz tahmin ediyoruz. İsteksiz çalışma mümkün olsa da verimi arttırmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için motivasyon kesinlikle yüksek tutulması gereken bir etkendir.


Motivasyonu Yüksek Tutma Yöntemleri

Motivasyon teknikleri çok çeşitli olmakla beraber bir öğrenci için işe yarayabilecek tekniklerden bahsedeceğim. Fakat şunu göz önünde bulundurmak gerekir ki motivasyon kişiye özgün bir süreç olduğundan her teknik herkeste işe yaramayabilir. Bunu bilerek siz de motivasyonunuzu arttıracak teknikleri deneyebilir ve sizin için en faydalı olanına karar verip sınav sürecinizde uygulayabilirsiniz.

  • Net hedefler belirleyin: Yapılan bir araştırma, hedeflerin net bir şekilde tanımlandığında beyindeki motivasyon ile ilgili merkezlerinin daha aktif hale geldiğini ve buna bağlı olarak da ödül sistemlerinin etkinleştiğini göstermiştir. Beyindeki ödül sistemleri, kişinin hedefe ulaşma sürecinde yaşadığı pozitif deneyimlerle ilgilidir ve bu deneyimler, daha fazla motivasyon ve odaklanmayı sağlar. Net hedefler, beyinde daha güçlü bir hedef odaklanmasının oluşmasını sağlar. Aynı zamanda, beynin karar verme süreçlerini daha kolay bir hale getirir ve bireyin hedefe ulaşmak için daha iyi bir planlama yapmasına yardımcı olur.


  • Planlı ilerleyin: Planlı olmak ve belirli bir çalışma program dahilinde çalışmak, katettiğiniz ilerlemeyi daha net bir şekilde görmenizi sağlar. Ayrıca planlı olmak yaşayacağınız kaygı ve stresi de azalatacağı için motivasyonunuzun doğrudan artmasını sağlar. Bu sebeple sınav sürecinde profesyonel bir koçluk desteği almak her öğrenci için çok faydalı olmaktadır. Koçluk hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi incelemeyi unutmayın. :) 


  • Çalışma arkadaşı edinin: Birlikte çalışacağınız ve karşılıklı olarak birbirinizi motive edeceğiniz bir çalışma arkadaşınızın veya çalışma grubunuzun olması motivasyonunuzu yüksek tutmak için denenebilecek bir yöntemdir. Bu yöntem yalnız çalışmaktan keyif almayan öğrenciler için daha uygundur. 


  • Sevdiğiniz şeylerle kendinizi ödüllendirin: Bu bir bölüm dizi, bir şarkı, bir yiyecek, bir arkadaşınızla veya aile bireyinizle geçireceğiniz zaman olabilir. Hedeflediğiniz şeyleri tamamladığınızda kendinizi ödüllendirmeniz önemlidir.


  • Temiz ve düzenli bir çalışma alanı oluşturun: Benjamin Franklin’in dediği gibi "Düzenli çalışma alanı düzenli düşünceleri ve düzenli sonuçları getirir.".


  • Gelecek için hedeflediğiniz hayatı hedefleyin: Bazen hedeflediğiniz üniversiteyi, bölümü ve o hayatı hayal etmek sizi motive edebilir.

Motivasyon ve Odaklanma

Motivasyon ve odaklanma arasındaki ilişki, bilişsel psikoloji ve nörobilim alanında çoğu kez araştırma konusu olmuştur. Motive olmak kişinin belirli bir hedefe için içsel bir güdülenme duymasıdır. Odaklanma ise bu hedefe yönelik dikkatin yoğunlaştırılması ve dikkatinin dağılmadan çalışma sürecine katılma becerisidir. Hem motivasyon odaklanmayı arttırmaktadır hem de odaklanma motivasyonu arttırmaktadır. Motivasyon, beyindeki dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını etkileyerek, dikkat ve odaklanma becerisini artırmaya yardımcı olabilir. Dolayısıyla, motivasyon ve odaklanma birbirini destekleyen önemli faktörlerdir ve başarıya ulaşma sürecinde kritik bir rol oynarlar.

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri