Our Services

REHBER

Kütüphanede Ders Çalışmak: Avantajları ve Dezavantajları

Popüler bir ders çalışma mekanı olan kütüphanenin iyi ve kötü yanları.

Sudenaz Öztürk

Dec 18, 2023

Etkili bir şekilde ders çalışabileceğiniz pek çok yer vardır ve bunların arasında kütüphane öne çıkmaktadır. Kütüphaneler daha sakin ve odaklanmanızı kolaylaştıracak bir ortam sağlar. Ancak kütüphane kullanmanın hem dezavantajları hem de avantajları vardır. Bu yazımızda kütüphanede çalışmanın avantaj ve dezavantajları hakkında konuşacağız. 


Avantajları: 

1. Sessiz ve odaklanmanıza yardımcı olacak bir ortam:

Kütüphaneler genellikle sessiz ve huzurlu bir ortam sağlar. Bu, rahatsız edici seslerin önlenmesine yardımcı olur ve verimliliği artırabilir. 

2. Çalışma Bölümü:

Bir kütüphanede çalışmak birçok öğrencinin çalışmalarını geliştirebilir. Diğer öğrencilerin öğrenmeye odaklandığını görmek sizi motive edebilir. Ayrıca kütüphaneye gitmek için bir arkadaş grubu oluşturmayı da düşünebilirsiniz. Böylece hem kütüphaneye gitmek için birbirinizi motive edersiniz hem de kütüphanede molalarınızda birlikte vakit geçirebilirsiniz.

3. Kaynaklara erişim:

Kütüphaneler çok çeşitli kitap, dergi, makale ve diğer kaynakları içerir. Bir şeyleri araştırmanıza yardımcı olabilir. Ders çalışırken molalarınızda çalıştığınız konu ile ilgili bir kaynağı incelemek kafanızı dağıtmanız için iyi olabilir.

4. Yalnız değilsiniz:

Kütüphaneler kendinizi diğer öğrencilerle çevrelemenize olanak tanır. Zorlayıcı çalışma sürecinde yalnız olmadığınızı hissettirebilir.  

5. Teknoloji Kısıtlaması:

Kütüphaneler genellikle cep telefonu gibi teknolojilerin kullanımını kısıtlar. Bu dikkat dağıtıcı unsurları azaltabilir. 


Dezavantajları: 

1. Yer sorunu:

Kütüphaneler bazen dolabiliyor ve boş masa bulmak zor olabiliyor. Bu durum çalışma alanı bulmayı zorlaştırabilir.  

2. Ulaşım ve zaman:

Kütüphaneye gitmek, evde veya başka bir yerde çalışmaktan daha fazla zaman ve çaba gerektirebilir. 


3. Çevresel Rahatsızlıklar:

Bazı kütüphaneler sessiz olmayabilir veya rahatsız edici faktörler içerebilir. Bu, çalışma yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. (Aslında bu sizin için bir avantaj olabilir. Şöyle ki sonuçta sınava girdiğinizde sizi %100 bir sessizlik bekliyor olmayacak. Bu sebepten ötürü çalışmalarınızı asgari düzeyde dikkat dağıtıcı unsurlar içerebilecek bir yerde yani kütüphanede yapmanız iyi olabilir.) 

4. Sınırlı esneklik:

Kütüphaneler belirli saatlerde açık olabilir ve bu da kütüphanede çalışma saatlerinizi sınırlayabilir. 

5. Konforunuz:

Kütüphanede çalışmak, evde rahat bir koltukta çalışmak kadar kişisel rahatlık sunmayabilir. 

Kütüphanede ders çalışmak dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanın ve disiplinli bir çalışma ortamı yaratmanın etkili bir yoludur. Sessizlik, kaynakların kullanılabilirliği ve diğer  öğrencilerle etkileşim kütüphanenin avantajlarıdır. Ancak yer, ulaşım ve zaman kaybı gibi dezavantajları da dikkate almak gerekir. Etkili bir çalışma rutini oluşturmak için kendinize uygun bir çalışma ortamı bulmanız önemlidir.


KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri