Our Services

REHBER

Dershane ve Özel Ders Olmadan Evde Bireysel Çalışma

Bireysel çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Deniz Değirmenci

Nov 22, 2023

YKS sınavına hazırlanırken dershane veya özel ders gibi yardımlar almak başarıya ulaşan yolda etkilidir fakat bu tür dış destekler olmadan da bireysel başarıya ulaşmak mümkündür. Disiplinli ve planlı çalışma becerisi sağlandığında özel ders veya dershane gibi yardımlara ihtiyaç duyulmadan başarılı olunabilir. Evde çalışma kendini tanıyan öğrencilere esneklik, özgürlük ve kendi hızlarında ilerleme imkânı sunar. Bugün, dershane ve özel ders olmadan evde çalışmanın avantajlarına ve başarılı olmak için kullanılabilecek yöntemlere odaklanacağız.

Evde çalışmak, öğrencilere kendi programlarını oluşturma esnekliği tanır. Sabah mı çalışmayı tercih ediyorlar, yoksa gece mi daha verimli hissediyorlar, tamamen kendi tercihlerine bağlıdır. Bu, öğrencilerin en üretken oldukları saatleri belirleyerek çalışma verimliliklerini artırmasına yardımcı olur. Kendini tanıyan ve planlamayı kendi başına yapabilen disiplinli öğrenciler için bu zaman açısından büyük bir avantajdır.

Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, online eğitim platformları giderek popüler hale gelmiştir. Evde çalışan öğrenciler, çeşitli online derslerden ve öğreticilerden yararlanarak diledikleri konuda uzmanlaşabilirler. Bu sayede, öğrenciler evlerinden kendi ilgi alanlarına uygun içeriklere odaklanarak daha motive olurlar.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, çevrimiçi kaynaklar ve araçlar, evde çalışan öğrencilerin öğrenme deneyimini zenginleştirir. YouTube’da çok fazla hoca seçeneğinin olması birinden anlamadığınız halde başka bir hocadan aynı konuyu tekrar dinleme fırsatı sunar. YouTube kanalı seçmekte zorlanıyorsanız Kant Akademi’nin sunmuş olduğu “YKS Rehber Paketlerimizi” inceleyebilirsiniz. Video dersler, interaktif sınavlar ve dijital kitaplar, derslerin daha eğlenceli ve etkileşimli hale gelmesini sağlayarak öğrenimin gerçek sınıf ortamından farksız halde gerçekleşmesini sağlar. Evde çalışma, her öğrencinin kendi öğrenme hızına uygun bir şekilde ilerlemesini sağlar. Zorlandıkları konulara daha fazla zaman ayırabilir ve hızlıca geçebilecekleri konulara daha fazla odaklanabilirler. Böylece öğrenme süreci bu tür öğrenciler için daha etkili ve verimli olur.

Evde çalışan öğrencilerin başarılı olabilmeleri için düzenli ve gerçekçi bir ders planı oluşturmaları önemlidir. Planlı çalışmak, gereksiz zaman kayıplarını önleyip zamandan tasarruf sağlayarak çalışma verimliliğini artırır ve hedeflere odaklanmayı kolaylaştırır. Belirli hedefler ve görevler belirleyerek, zamanı etkin bir şekilde kullanmak ve dağıtmak mümkün olur. Bu sayede gereksiz zaman kayıpları önlenir ve daha fazla konu üzerinde odaklanılarak başarıya giden yol kısaltılır. Planlı çalışma, öğrencilere belirli hedefler koyma ve bu hedeflere ulaşma konusunda da yardımcı olur. Hedefler, öğrencilerin motivasyonunu artırır ve başarıya ulaşma isteğini diri tutar. Aynı zamanda, belirlenen hedeflerin takip edilmesi, ilerlemenin görülmesini ve gelişimin sağlanmasına katkıda bulunur. Planlı çalışma, öğrencilerin zamanı daha iyi yönetmelerini sağlar ve son dakika telaşını oldukça azaltır. Elinde bir plan olduğunda, öğrenci kendini daha güvende ve daha rahat hisseder. Bu da stres ve kaygı düzeyini azaltır ve öğrencilerin daha odaklanmış bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur.

Evde çalışırken planlama kadar motivasyonu yüksek tutmak da önemlidir. Hedefinize giden yolda zorluklarla karşılaşmanız doğal bir durumdur. Bunları bir fırsat olarak görün ve bunların üstesinden gelmeye odaklanın ve her zorluktan bir ders çıkarmaya çalışın. Her zorluğun üstesinden geldiğinizde, motive olacak ve kendinize olan güveniniz artacaktır. Kendi hedeflerini belirlemek, ilgi alanlarına yönelik çalışmalar yapmak ve zaman zaman kısa aralar vererek motivasyonu artırmak mümkündür. Motivasyonunuzu artırmak için kendinize açık ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Bu hedefler hem uzun vadeli başarıları hem de günlük veya haftalık hedefleri kapsayabilir. Program yaparken tutarlı olun, çok ağır veya çok hafif programlar yapmaktan kaçının. Hedefler, sizi motive edecek ve odaklanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca düzenli ve planlı çalışmak, öz disiplini geliştirir ve motivasyonu artırır.

 Zihinsel ya da fiziksel yorgunluk, motivasyonu düşüren önemli bir etkendir. Dolayısıyla sürekli çalışmak yerine düzenli aralıklarla mola verin. Zihninizi dinlendirerek ve tazeleyerek daha verimli çalışabilirsiniz. Kısa yürüyüşler yapmak, meditasyon yapmak veya bir ya da birden çok hobiyle uğraşmak motivasyonunuzu artırarak diri tutacaktır. Motivasyonunuzu diri tutmak için yapmanız gereken bir diğer şey ise kendinizi ödüllendirmektir. Başarılı olduğunuz konularda kendinizi ödüllendirin. Başarılarınızı kutlamak, çalışma isteğinizi artıracak ve özgüveninizi güçlendirecektir. Kendinize inanın ve "başarılı olacağım", "bunu başarabileceğim" gibi olumlu cümleler kurun. İçsel konuşmanız, motivasyonunuzu şekillendirecektir. Unutmayın ki motivasyon sürekli bir çaba gerektirir. Kendinizi her gün motive etmeye çalışın ve çalışmalarınızı zorlamadan, zevk alarak yapmaya çalışın. Her başarılı adımınız, motivasyonunuzu artıracaktır. Kendinize inanın ve hedeflerinize emin adımlarla ilerleyin.

Evde çalışma sürecinde hedef odaklı olmak, başarıya giden yolda oldukça önemli bir adımdır. Uzun vadeli hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmaya yönelik adımlar atmak, başarıya giden yolda özgüveni, dolayısıyla başarıyı arttırır. Başarılarınızı ve hedeflerinizi görselleştirmek, onlara ulaşma arzunuzu artırabilir. İstediğiniz üniversitenin fotoğrafını kullanarak çalışma alanınızı süsleyebilir veya hedeflerinizi bir liste halinde görebileceğiniz bir panoya sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak evde çalışma, dershane ve özel ders olmadan da başarıya ulaşmak için etkili bir yöntemdir. Disiplinli ve planlı çalışma, çevrimiçi kaynakları etkin kullanma ve hedef odaklı bir yaklaşım, öğrencilerin bireysel başarılarını en üst düzeye çıkarmalarını sağlar. Unutmayın, başarıya giden yolda en önemli faktörlerden biri, istekli ve motive bir şekilde çalışmaktır. Kant Akademi olarak kendi kendine öğrenme yolculuğunda başarılar dileriz!

KANT BÜLTEN

YKS'ye dair birçok şey her hafta e-posta kutunda.

Koçlardan Tavsiyeler

Kaynak Önerileri

Çalışma Taktikleri